Ingredienser
|
Putsa fläskfilén och lägg den i en plastpåse. Finhacka en vitlöksklyfta och lägg i den också. Pressa i saften av en halv lime och fyll sedan upp med flädercider. Låt ligga i denna marinad 2-3 timmar. Ju längre tid desto mer flädersmak men det går ganska fort.
Medan fläskfilén marineras kokar man upp vatten till bulgur-quinoablandningen. Koka enligt paketets anvisningar men med de sorter jag använder så kokar man quinoan i 10 minuter innan bulgurn hälls i och sedan kokar man det i 10 minuter till. Har man gjort rätt så är allt vatten borta på samma sätt som med ris.
Här kan man med fördel förbereda youghurtsåsen som helt enkelt är Youghurt med resterande lime ipressat och lite peppar. Man kan även använda andra kryddor som t.ex. wasabipasta.
Grilla sedan fläskfilén så den får yta runt om och stek den färdig med indirekt grillning under lock tills den är 68-70 grader i innertemperatur. Låt den sedan vila under folie i några minuter innan den serveras skuren i 10-15 mm tjocka skivor.
Till detta serverar man med fördel sallad på ruccola och mangold med tomat oliver och fetaost eller mozarella. Dressing på dijon-senap äpplecidervinäger och/eller balsamvinäger.
Rödvin kan vara lite tungt till en sådan här somrig relativt lätt grillrätt så jag skulle välja ett rosévin som inte har för mycket smak av syntetiska hallon. Eller kanske ännu hellre en flaska Mythique från Saint Landelin som är ett franskt lageröl med en tydlig citruston. Även ett veteöl borde fungera.
Inskickat av: M. Humala
Se alla grillrecept