Skapa konto   |   Logga in   Eller logga in med:
Du har kommit till en produkt som inte längre säljs.

Kraftfull dator med 3:e gen Intel® Core™ i7-processor!
ASUS A55A-SX069V Art.nr: 170339

  • Intel® Core™ i7-3610QM
  • 15,6-tums LED-skärm
  • 500 GB hårddisk
  • Intel HD Graphics 4000
  • USB 3.0 och Bluetooth
  • 2 års garanti
Produktbeskrivning

ASUS A55A-SX069V - Kraftfull dator med Intel® Core™ processor!

ASUS A55A-SX069V är en mycket prisvärd laptop som är drivs av en 3:e gen. Intel® Core™ i7-3610QM Processor, mycket arbetsminne, USB 3.0, Intel® WiDi och mycket mer.

Utrustad med Klass 3-grafikkort

Den här datorn är utrustad med ett klass 3-grafikkort. Nya spel bör kunna köras, men oftast med lite lägre grafikupplösningar och detaljinställningar.

Intel® Wireless Display

Tack vare 3:e gen. Intel® Core™-processor, så får du automatisk stöd för nya, Intel® Wireless Display. Detta möjliggör att enkelt visa innehållet på din skärm på din platt-TV. Nu blir det enkelt att tillsammans på familjefoton, locka fram ett skratt genom ett knasigt klipp på YouTube eller varför inte visa senaste actionrullen.

Nya, supersnabba USB 3.0

Med USB 3.0 får du en överföringshastighet som är 10 gånger snabbare än föregångaren. Standarden kommer mer och mer ta över gamla 2.0 och förutom mycket högre hastighet så ger den dig fördelar såsom bättre strömförsörjning för att slippa strömadaptrar på t.ex. externa hårddiskar.

Trådlös bluetoothöverföring

Bluetooth tillåter dig att överföra filer från t.ex. din mobiltelefon till en dator och tvärtom på ett smidigt sätt. Du kan även ansluta trådlösa ljudenheter såsom headset och trådlösa bluetooth-högtalare. Detta för att förstärka dina ljud- och användarupplevelser.

Trend Micro Internet Security

Trend Micro Titanium Internet Security revolutionerar säkerheten på Internet. Beprövad molnbaserad teknik stoppar virus och spionprogram automatiskt innan de når din dator – det är ett helt nytt sätt att skydda din PC på.
Du får en 30 dagars prova-på-version som du enkelt kan aktivera för att få full version efter testperiodens slut.

Full HD via HDMI

Denna teknikfyllda dator ger dig Full HD-upplösning via HDMI och du får därmed en knivskarp störningsfri bild i äkta 1080p. På så sätt kan du spela upp film på datorn för visning på din platt-TV med suverän bildkvalitet.

Förberedd med Microsoft Office Starter

Köp till produktnyckel för Microsoft Office.Datorn är utrustad med Office 2010 Starter, som är en funktionsbegränsad, reklamfinansierad gratisversion av Word och Excel. Den innehåller reklam och är förberedd för att uppgraderas till fullversion. Önskar du göra detta - få tillgång till alla funktioner och få den digitala anteckningsboken OneNote, uppgraderar du enkelt med hjälp av en produktnyckel.
 

Intel, Intel-logotypen, Intel Inside, Intel Core och Core Inside är varumärken som tillhör Intel Corporation i USA och andra länder.

Andersson HDMI - HDMI 1,5m Black 
  • 1,5 meter
  • Guldpläterade kontakter
  • Version 1.4
  • 3D-stöd / Audio-return / Ethernet
  • Dubbelskärmad

PRIS: 199:-

ANTAL:

Netgear PTV3000 
  • Streama i Full HD
  • Surroundljud
  • Enkel setup
  • Inbyggt Wi-Fi
  • 802.11 b/g/n

OBS: Fungerar endast med datorer, smartphones och surfplattor med Intel ® Wireless Display-hårdvara!

PRIS: 990:-

ANTAL:

Microsoft Office 365 Home Premium 
  • Licens för 5 datorer (PC-/Mac-datorer samt mobila enheter)
  • Kompatibel med Windows 7 och 8.
  • Office-basprogram: Word, Excel, PowerPoint och OneNote
  • Outlook: Epost, kalendrar och uppgifter.
  • Publisher, Access: DTP och databaser.
  • OBS! 1 års licens

PRIS: 899:-

ANTAL:

Transcend Jetflash 700 16GB USB3.0 
USB 3.0-minne på 16GB för snabbare dataöverföring. Fullt kompatibelt med SuperSpeed USB 3.0 och Hi-Speed USB 2.0

PRIS: 199:-

ANTAL:

onbynetonnet WT 3.1 
  • Överför bild- och ljud från PC till TV eller projektor
  • Trådlöst via USB
  • Spela upp video i 720p och visa bilder i 1080p!
  • Slipp kablar och krångliga installationer

PRIS: 849:-

ANTAL:

Teknisk specifikation
Allmänt
Tillv. art. nr.
90N89W514B6222VQ10R
Operativsystem
Windows 7 Home Premium 64-bit
Valbara språk
Danska, Engelska, Finska, Norska, Svenska
Bildskärm
Skärmstorlek
15,6 tum
Maximal upplösning
1366x768
Bildformat
16:9
Skärmteknik
LED
Skärmyta
Högblank
Stöd för 3D
Nej
3D-teknik
Ej stöd för 3D
Processor
Processormodell
Intel® Core™ i7-3610QM Processor
Processorhastighet
2,30 GHz
Max turbo
3,30 GHz
Antal kärnor
4st
Chipset
Mobile Intel® HM76 Express Chipset
Minne
Minnestyp
SODIMM DDR3
Minneshastighet
1600 MHz
Minne som ingår
4GB
Maximalt minne
8 GB
Minnesplatser
2st
Lediga minnesplatser
1st
Lagring
Antal hårddiskar
1st
Primär hårddiskstorlek
500 GB
Primär hårddisktyp
SATA
Hastighet HDD #1
5400 rpm
Optisk enhet
DVD-brännare Super Multi med stöd för dubbla lager
Minneskortläsare
MMC, SD
Grafik och Ljud
Grafikkort
Intel® HD Graphics 4000
Dedikerat grafikminne
0 MB
Delat grafikminne
1720MB
Grafikkortsklass
3
Ljudkort
High Definition Card
Högtalare
1st
Subwoofer
Nej
Anslutningar
USB 2.0-portar
1st
USB 3.0-portar
2st
eSATA-portar
0st
Digital ljudutgång (koaxial)
0st
Digital ljudutgång (optisk)
0st
Hörlursutgång
1st
Mikrofoningång
1st
Expansionskort
Nej
RJ45
1st
VGA
1st
DVI
0st
HDMI
1st
HDMI-version
-
DisplayPort
0st
Thunderbolt
0st
Övriga anslutningar
-
Kommunikation
Fast nätverk
1000Mbit/s Ethernet LAN
Trådlöst nätverk
802.11bgn
WiDi
Ja
3G
Nej
Bluetooth
Ja
Bluetooth-version
4.0
Webbkamera
Ja
Upplösning video
0,3 MP
Upplösning stillbild
0,3 MP
Inbyggd mikrofon
Ja
Batteri
Antal celler
6
Batterityp
Li-Ion
Drifttid (upp till)
4,00 tim
Mjukvara
Kontorsprogram
Microsoft Office Starter 2010, Windows Live
Virusskydd
Trend Micro Titanium (Testversion)
Brännarprogram
CyberLink Power2Go
Övriga programvaror
Adobe Reader ASUS Win flash, ASUS AIRecovery, ASUS ControlDeck, ASUS Face Logon, ASUS Life Frame III, ASUS Live Update, ASUS Resource Center, ASUS Splendid, Asus WebStorage, ASUS Wireless Console 3, ASUS@Vibe, E-Driver, eManual, GamePark Console , Google Package & Toolbar, Nuance PDF, Power2Go, Power4Gear Hybrid, PWR Option/ Power Key, Syncables Desktop SE, Windows Live4 Package & Toolbar, Virtual Camera
Specialfunktioner
Bakgrundsbelyst tangentbord
Nej
Fingeravtrycksläsare
Nej
Fjärrkontroll
Nej
TV-mottagare
Nej
Övriga funktioner
-
Chassi
Material
Aluminium, Plast
Färg
Brun
Tangentbord
Nordiskt
Numerisk sifferdel
Ja
Pekdon
Styrplatta
Multi-Touch
Ja
Dockningsmöjlighet
Nej
Stöd för Kensingtonlås
Ja
Bredd
378 mm
Djup
319 mm
Höjd
3 mm
Vikt
2,5 kg
Support och Garanti
Garanti hårdvara
24 mån
Supportnummer
08-587 694 07
ASUS A55A-SX069V 4,4 5 16 16
Mest prisvärd dator för pengarna Faktumet att det är den 3:e generationens I7 processor räcker som enda argument för att motivera det här köpet. 4 GB ram minne räcker mer än väl för surf men även för vissa tyngre spel. Möjligheten att uppgradera minnet till 8 GB finns men för en vanlig användare finns inget behov av det. Byggkvaliteten är också bra även om designen inte är den modernaste och den bruna färgen inte är den fräckaste. Design är dock något subjektivt och jag anser inte att det på något sätt påverkar betyget eller helhetsintrycket. Rekommenderar den här datorn starkt! Den är enligt mig den mest prisvärda datorn och t.o.m. bättre än många andra som är betydligt dyrare. den 15 november 2012
Bättre än liknande i samma prisklass Ny ivy-bridge i7 och uteslutande usb 3 gör denna dator modern. Dessutom finns intels WiDi tillgängligt. Det enda negativa är egentligen att det bara finns 1 RAM-slot. Vad gäller ivy-bridge i7 och överhettning verkar det inte vara det problem som diskuterats. Fullt arbetande och ändock sällan över 40-45c. Dessutom är tangentbordet av mkt bättre kvalitet än andra, prismässigt likvärdiga, datorer. Jag törs säga att det är svårt, om ens möjligt, att hitta denna kvalitet för samma pengar annorstädes. den 7 juli 2012
Mitt utlåtande Med intel core i7 processor, 3:e generationen så är denna dator ett riktigt bra köp jämfört mot kostnaden. Fördelen är främst senaste processorn, som är en av de viktigaste delarna i datorn. Chassit är relativt stabilt, såklart lite plastig, men det är oftast många andra datorer också. Det är en bra finish om man jämför mot andra datorer. Det är väl för att hålla nere vikten som det blir så. Går enbart ha en hårddisk i, jag bytte direkt ut den emot Intels SSD disk 120gb, blev grymt snabb! Jag behöver inte lagra mer, kan lagra det på en extern hårddisk som t.ex. bilder och filmer. Finns en ledig minneskapsel, så man kan utöka mer minne, vilket är bra. Slutsats, mycket prisvärd dator för "vanligt arbete", den är snabb, ganska lätt och smidig. den 20 november 2012
Super Nöjd Riktigt fin dator! Funkar utan problem att köra 1080 filmer och köra lite mer avancerade cad program. Hade suttit fint med ett skysst grafikkort och 8gig ram, men då hade man fått nypa sig i skjärten för det hade vart för bra för att vara sant! Tack netonnet ( man kan tro att jag är sponsrad) den 4 november 2012
Någorlunda köp Lite överdriven text om produkten,. Högtalarna ligger under datorn av konstig anledning (?) Kväver ljudet. Trodde den skulle klara av photoshop någorlunda men tydligen inte. Går inte å spela musik och ha spotify på utan att den hänger sig i mellan åt. Annars bra dator, lite överdriven text om datorn då mycket inte riktigt stämmer. Tillexempel med Metall Chassi inte riktigt så... den 8 augusti 2012
2 3 4 nästa>>
Svårt att hitta rätt produkt?
Ställ en fråga till andra kunder:
(3 Frågor : 5 Svar)

Produkt F och S

Fråga dina frågor. Dela dina svar.

 
 
Bläddra bland frågor och svar
 
 
Sortera enligt
Denna fråga innehåller ett svar från vår anställda.
 
2 svar

Finns den med mer RAM-minne?

F: 
Kan man beställa denna dator med 8 GB RAM? Det känns lite lite med de 4 GB som ingår.

Alternativt, om jag själv köper 4 GB extra och sätter i - vad händer med garantin då? Gäller den fortfarande?
9 månader sedan
Kund Avatar
av
Lund, Sverige
Läs alla mina F och S (läs alla mina F och S)
 
Vänta medan mer information om EllinorJosefin laddas.
Ytterligare information om EllinorJosefin kunde inte laddas.
Ålder: 18-24
Kön: Kvinna
 0 poäng
0  av 0 fann denna fråga användbar.
Hjälpte detta?Hjälpsam0Inte hjälpsam0
Svara på denna fråga

Svar

S: 
a55a har bara en ram-slot, du kan byta din 4gig till en 8gig, men det blir tyvärr max på denna modell
8 månader sedan
Kund Avatar
av
Katmandu 44600, Nepal
Läs alla mina F och S (läs alla mina F och S)
 
Vänta medan mer information om DageTanielsson laddas.
Ytterligare information om DageTanielsson kunde inte laddas.
- 1 poäng
0  av 1 fann detta svar användbart.
Hjälpte detta?Hjälpsam0Inte hjälpsam1

S: 
Hej!

Det går tyvärr inte att skräddarsy datorn vid köp.
Om du vill installera ytterligare RAM-minne så måste datorn lämnas in hos en auktoriserad verkstad.

Vänliga hälsningar
Niclas
8 månader sedan
Kund Avatar
av
Borås
Läs alla mina F och S (läs alla mina F och S)
 
Vänta medan mer information om Niclas laddas.
Ytterligare information om Niclas kunde inte laddas.
 0 poäng
0  av 0 fann detta svar användbart.
Hjälpte detta?Hjälpsam0Inte hjälpsam0
F: 
Jag försöker hitta mer info om modellen på ASUS hemsida. Söker både på den Svenska och Internationella med sökordet S A55A-SX069V men hittar inte ngn modell som börjar med A55A.....
De har G-serien men ingen A-serie
8 månader sedan
Kund Avatar
av
Linköping
Läs alla mina F och S (läs alla mina F och S)
 
Vänta medan mer information om Carpediem laddas.
Ytterligare information om Carpediem kunde inte laddas.
Ålder: 35-44
Kön: Man
 0 poäng
0  av 0 fann denna fråga användbar.
Hjälpte detta?Hjälpsam0Inte hjälpsam0
Svara på denna fråga

Svar

S: 
Det är för att detta inte är ASUS som du inte hittar något på hemsidan.

Prova acers hemsida istället c;
7 månader sedan
Kund Avatar
av
Småland, Sverige
Läs alla mina F och S (läs alla mina F och S)
 
Vänta medan mer information om Twosox laddas.
Ytterligare information om Twosox kunde inte laddas.
- 2 poäng
0  av 2 fann detta svar användbart.
Hjälpte detta?Hjälpsam0Inte hjälpsam2

S: 
http://support.asus.com/Search.aspx?SLanguage=en&keyword=a55a&ps=10&pn=1
8 månader sedan
Kund Avatar
av
Katmandu 44600, Nepal
Läs alla mina F och S (läs alla mina F och S)
 
Vänta medan mer information om DageTanielsson laddas.
Ytterligare information om DageTanielsson kunde inte laddas.
 0 poäng
0  av 0 fann detta svar användbart.
Hjälpte detta?Hjälpsam0Inte hjälpsam0
Denna fråga innehåller ett svar från vår anställda.
 
1 svar

Minnes platser?

F: 
Hur kommer det sig att alla skriver att det bara finns en minnes plats... när det står under teknisk data
att det finns två.. och en ledig?!
3 månader, 1 vecka sedan
Kund Avatar
av
Läs alla mina F och S (läs alla mina F och S)
 
Vänta medan mer information om Bjornc laddas.
Ytterligare information om Bjornc kunde inte laddas.
 0 poäng
0  av 0 fann denna fråga användbar.
Hjälpte detta?Hjälpsam0Inte hjälpsam0
Svara på denna fråga

Svar

S: 
Hej!

Detta är nödvändig information om man skulle vilja utöka minnet i datorn.

Vänliga hälsningar
Niclas
3 månader sedan
Kund Avatar
av
Borås
Läs alla mina F och S (läs alla mina F och S)
 
Vänta medan mer information om Niclas laddas.
Ytterligare information om Niclas kunde inte laddas.
 0 poäng
0  av 0 fann detta svar användbart.
Hjälpte detta?Hjälpsam0Inte hjälpsam0
1 av 1

Produkt F och S

3 Frågor | 5 Svar
1 av 1

Om Cookies   Copyright © 1999 - 2013 NetOnNet