Skapa konto   |   Logga in   Eller logga in med:

Supra HDMI-kabel, 5 m
Supra HDMI-HDMI MET-S/B HD A/V 5M Art.nr: 149162

  • 5 meter
  • Välj vinklat eller rakt hölje
  • Guldpläterade kontakter
  • Perfekt digital kvalitet
  • Högkvalitativt svenskt märke!
849:-

Antal:


Lagerstatus - Alltid samma pris i Lagershop som på netonnet.se

Produktbeskrivning
Den demonterbara och vinklade HDMI-kontakten möjliggör nu kabeldragning i rör (>20mm vp-rör) vid fasta installationer. Dessutom kan du själv välja mellan rakt eller vinklat hölje, använd den som passar bäst. Båda medföljer i förpackningen till kablaget.

Det digitala flödet är enormt snabbt då bildupplösningen närmar sig full HD (1920x1080 pixlar, progressive scan).
Det ställer oerhörda krav på HDMIkablagets material och konstruktion. SUPRA är en av få tillverkare som kan leverera riktigt långa HDMI-kablar med kvalitetssäkrad prestanda.
HF100 är testad och certifierad enligt den senaste testversion HDMI High Speed. Mätningar och certifiering är utförda av HDMI ATC (Akrediterat Test Center) i USA och är en kvalitetsstämpel för Supra HDMI.
SUPRA HF100 kabel är HDMI High Speed kompatibel. Standarden HDMI High Speed ger större färgdjup och högre upplösning på ljudet. Det går åt 1020.0000.000 bitar/sekund eller 10.2Gb/s som det heter på dataspråk.

SUPRA HF100 är framtagen för användning till längre kabeldragningar och högre upplösning för hårdvara med HDMI High Speed och DVI interface. Kärnan i SUPRA HF100 är isolerad med polypropylenplast som innehåller mycket små gasbubblor (gasblåst PE), vilket ger låg kapacitans och hög velocitetsfaktor.
Det digitala trådparet är impedansstabilt över hela frekvensområdet upp till 600 MHz. (Jämför HDMI High Speed 340Mhz). Trådparen är tvinnade med olika stigning för att minimera överhörning.

SUPRA HF100 är dubbelskärmad. De viktigaste ledarna är individuellt skärmade plus en vanlig skärm för alla ledare. Skärmarna ger ett effektivt skydd mot elektromagnetisk strålning.

SUPRA HDMI-kablar bygger på SUPRA HF100 som är en impedansstabil kabel, lämplig för längre kabelinstallationer. Kabeln stöder högsta upplösning för HDTV 1080p upp till 15 m och är även anpassad och certifierad för den senaste standarden HDMI High Speed (1.4).

HDMI kabel från Svenska Supra med guldpläterade kontakter är bland det bästa du kan få. Alla suprakablar är svensktillverkade i egen fabrik belägen i Ljungskile. Företaget är känt över hela världen för sina högkvalitativa kablar. Fabriken där Supra HDMI tillverkas är den enda i världen som blivit certifierad av HDMI's Accredited Testing Centre (ATC). Certifikatet garanterar att kvaliteten inte blir försämrad på den testade kabelns längd. Idag innehar Supra certifikat upp till 15m vilket gör att du kan bygga din hemmabio och ha fortsatt perfekt kvalitet utan att behöva begränsas av längden på kablarna.
Svårt att hitta rätt produkt?
Ställ en fråga till andra kunder:
Skriv ut Skriv ut Dela via e-post Dela via e-post Dela via Twitter Dela via Twitter

Trådlös ljud- och bildöverföring!

  • Stöd för Full HD (1080p)
  • Stöd för 3D
  • Räckvidd: Upp till 20m
  • IR-förlängare
  • Enkel installation

Vad är HDMI?

Visa samma bildmaterial på två TV/projektorer

Med en HDMI-splitter kan du visa samma bildkälla på två separata bildvisare, perfekt för dig som t.ex. vill använda både TV och projektor eller två TV-apparater samtidigt.

Högkvalitativa kablar!

Letar du efter riktiga Hi-Fi, High End kablar så är SUPRA definitivt ditt val!

Om Cookies   Copyright © 1999 - 2013 NetOnNet