Skapa konto   |   Logga in   Eller logga in med:
Du har kommit till en produkt som inte längre säljs.

Projektor med hög kontrast och HDMI-ingång!
BenQ MS500H Art.nr: 171181

  • BrilliantColor-teknik
  • Filter-fri design
  • 2700 ANSI Lumen
  • Hög kontrast på 10 000:1
  • HDMI- och VGA-ingång
  • Lampa med upp till 6500 timmars brinntid

Populära passande produkter:

Produktbeskrivning

BenQ MS500H är projektorn för dig som vill ha riktigt stor bild hemma utan att kompromissa med varken bildkvalitet eller funktionalitet. Tack vare en ljusstyrka på 2700 ANSI Lumen, BenQ:s BrilliantColor-teknik och möjlighet att projicera bilder på upp till hela 300 tum får du perfekt, högupplöst bild med knivskarpa detaljer och naturlig färgåtergivning.

Ingen projektor är komplett utan möjlighet att ansluta sina externa bild- och ljudenheter och även här bjuder BenQ MS500H på det mesta man kan behöva. 1 HDMI-ingång, S-Video och kompositvideoingång samt VGA-ingång för enkel anslutning av dator som saknar HDMI-utgång. Kan det bli mer flexibelt?

En del av ett projektorägande är lampans brinntid och här ligger BenQ MS500H riktigt bra till. Den medföljande lampan har en brinntid på upp till hela 6500 timmar i eko-läge (4500 timmar i normal-läge), vilket är mer än vad många projektorer på marknaden idag kan erbjuda.

BenQ:s BrilliantColor-teknologi förstärker färgåtergivningen vilket ger mer naturliga och levande färger än tidigare oavsett om man tittar på senaste TV-serien, njuter av en Blu-Ray-film eller spelar det senaste spelet på sin högupplösta spelkonsol.

Lampgaranti: 12 månader eller 2000 timmar, vilket som uppnås först.

Teknisk specifikation
Allmänt
Projektionssystem
DLP
Stöd för 3D
Nej
Bildegenskaper
Format
Information saknas / Anges ej av tillverkaren
Upplösning
800x600
Kontrastförhållande Statiskt
10000:1
Kontrastförhållande Dynamiskt
Information saknas / Anges ej av tillverkaren
Ljusstyrka
2700 ANSI Lumen
Bildförbättring
BrilliantColor, Closed Captioning, 3D Color Management, Digital Zoom (x2), Wall Color Correction
Bildstorlek
30 - 300 tum
Projektionsavstånd
Information saknas / Anges ej av tillverkaren
Bildsystem
PAL, SECAM, NTSC (via A/V)
Videoformat
480i / 480p / 576i / 576p / 720p / 1080i / 1080p
Datorkompabilitet
640x480 - 1600x1200
Optisk zoom
Information saknas / Anges ej av tillverkaren
Digital zoom
Information saknas / Anges ej av tillverkaren
Lens shift
Nej
Keystone-korrigering
+- 40 grader (V)
Ljudegenskaper
Inbyggda högtalare
Information saknas / Anges ej av tillverkaren
Högtalareffekt
Information saknas / Anges ej av tillverkaren
Anslutningar
HDMI-ingångar
1st
Komponentvideoingång
1st
S-Videoingång
Ja
Kompositvideoingång
1st
VGA
1 st
Analog ljudingång (2xRCA)
Information saknas / Anges ej av tillverkaren
Analog ljudingång (3,5 mm)
Information saknas / Anges ej av tillverkaren
Analog ljudutgång
Information saknas / Anges ej av tillverkaren
USB-portar
1st
Minneskortsläsare
Nej
Stöd minneskortsformat
Information saknas / Anges ej av tillverkaren
Videofiler som stöds
Information saknas / Anges ej av tillverkaren
Bildfiler som stöds
Information saknas / Anges ej av tillverkaren
Ljudfiler som stöds
Information saknas / Anges ej av tillverkaren
Trådbunden nätverksanslutning (Ethernet)
Nej
Trådlös nätverksanslutning (WiFi)
Nej
Övriga anslutningar
Information saknas / Anges ej av tillverkaren
Övrigt
Typ av lampa
190 W
Beräknad brinntid lampa
Upp till 5000 timmar
Lampgaranti
6500 timmar (Smart-Eco), 6000 timmar (Eco), 4500 timmar (Normal)
Ljudnivå
Information saknas / Anges ej av tillverkaren
Menyspråk
Svenska och Norska
Effektförbrukning i påläge
245W
Effektförbrukning standby
1,0W
Fjärrkontroll
Ja
Medföljande tillbehör
Snabbstartguide, Manual (CD), fjärrkontroll och batterier, VGA-kabel, nätdriftskabel
Bredd
124 mm
Höjd
302 mm
Djup
233 mm
Vikt
2,5 kg
BenQ MS500H 5 5 4 4
Mycket för pengarna. Detta är en projektor för dig som villa ha en fin bild kvalite, samt vill inte lägga för mycket pengar. För 3000kr får man som exempel en 80 tum stor bild på väggen med perfekta detaljer och mycket god ljus styrka. Mörkläggning krävs inte, men kvaliten förbättras. Färger: Mycket bra. Ljudnivå: Lagom tyst. Värme: Blir varm, men kör man projektorn med förstånd så den får villa också,så är det inga problem. Anslutningarna: Mycket bra. Rekommenderar denna projektor starkt,till dig som vill ha stor bild till priset av en 32tums tv. den 14 juni 2012
Bra produkt En produkt som passar mig perfekt. Lätt att använda och har en bra bild! den 13 juni 2012
Först skeptisk sedan nöjd Från början var det tänkt att jag skulle köpa en annan modell av just BenQ men tiden blev knapp och jag blev desperat då jag ville ha en projektor till fotboll-em. Så här i efterhand är jag inte missnöjd med mitt köp. Priset är utmärkt och man får det man behöver. Bra bildkvalité, orkade inte ens dra hdmi i början utan bara via komposit. Orkade inte heller mörklägga och vad gjorde det, det blev ändå en stark och tydlig bild med klara färger. Riktigt bra blir det när man mörklägger. Ljudnivån på fläkten är väl sisådär men är det inte därför man har surroundsystem ;) Självklart blir projjen varm men för mig har den inte strulat ännu och då har det blivit ganska många timmar framför fotboll, X-lådan och internet. Det hade kunna få varit nån extra hdmi. Det är bra inställningsmöjligheter och enkla, tydliga menyer. Inbyggda högtalaren är väl då inte direkt att rekommendera. den 2 september 2012
Super nöjd En mycket bra projektor för lite pengar,vi är super nöjd med den och den var mycket lätt att installera :-) den 24 september 2012
1-4 av 4
Svårt att hitta rätt produkt?
Ställ en fråga till andra kunder:
(0 Frågor : 0 Svar)

Produkt F och S

Fråga dina frågor. Dela dina svar.

 
 
Bläddra bland frågor och svar
 
 
Var den första att fråga en fråga!
Ställ en fråga
till andra som har denna produkt.

Produkt F och S

1 av 1

Om Cookies   Copyright © 1999 - 2013 NetOnNet