Woods MRD 10 | NetOnNet
Visa priser:

Kompakt luftavfuktare för badrum och tvättstugor

Woods MRD 10

  Art.nr: 225398
  • 100 kubikmeter luftflöde /tim
  • 10 liter avfuktning /dygn
  • Liten och kompakt design
  • Bärhandtag för enkelt förflyttning
  • Tvättbart filter

Denna vara säljs ej längre

Du har kommit till en produkt som inte längre finns i vårt sortiment.

Tillbehör (2)

Recensioner (0)

Teknisk specifikation

Produktbeskrivning

Woods MDR10 är en liten och kompakt luftavfuktare med bärhandtag som gör den lätt att placera vart du vill. Den gör sig allra bäst i badrum eller i tvättstugan där den torkar dina blöta handdukar eller tvätt, samtidigt som den bidrar till ett bättre klimat.

Energisnål torkning av din tvätt

Precis som sin storebror DS40FS, så blåser MDR10 ut varm och torr luft upptill, som hjälper till att torka upp blöta handdukar eller träningskläder i badrummet eller den lilla tvättstugan. Detta "fönar" din tvätt torr utan att bidra till slitage och är ett mycket energisnålare och kostnadseffektivare alternativ än torktumlare och torkskåp.

Avfuktar samtidigt som den torkar

Rekommenderad arbetsyta för MDR10 är 2-40 m², vilket innebär att den förutom att torka tvätt även avfuktar luften i rummet den befinner sig i och bidrar till en fräschare luft med mindre risk för fukt, mögel och dålig lukt.
Luftfiltret renar luften medans den avfuktar, och filtret är lätt att ta loss och rengöra emellanåt. Lyft bara på handtaget så kommer du åt det.
Vattenbehållaren på MDR10 rymmer 2,7 liter och avfuktaren larmar och stänger av automatiskt när den är full. När du tömt tanken och satt tillbaks den startar avfuktaren igen (beroende på inställning).

Vill man slippa tömma tanken går det bra att ansluta en vattenslang för direktavledning av vattnet till ett avlopp.

Mer funktioner

MDR10 har en rotationskompressor som gör den mycket energieffektiv, och Woods erbjuder 2 års kompressorgaranti. Vidare har MDR10 automatisk avfrostning och är IP-klassad för att klara av att jobba i tuffa miljöer.